Tekst: 1.Legiony to żołnierska nuta, Legiony to straceńców los. Legiony to żołnierska buta, Legiony to ofiarny stos. Ref.x2: My, Pierwsza Brygada, Strzelecka gromada, Na stos rzuciliśmy nasz życia los, Na stos, na stos. 2.O ile mąk, ile cierpienia, O ile krwi, wylanych łez. Pomimo to - nie ma zwątpienia, Dodawał sił - wędrówki kres. Ref.x2: My, Pierwsza Brygada, Strzelecka gromada, Na stos rzuciliśmy nasz życia los, Na stos, na stos. 3.Mówili, żeśmy stumanieni, Nie wierząc w to, że chcieć to móc. Lecz trwaliśmy osamotnieni, A z nami był nasz drogi wódz! Ref.x2: My, Pierwsza Brygada, Strzelecka gromada, Na stos rzuciliśmy nasz życia los, Na stos, na stos. Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,zolnierska,pierwsza_brygada.html ( Lekko zmieniony żeby brzmiał jak dawniej )
Jest to oryginalne nagranie pieśni '' My Pierwsza Brygada '' za czasów Legionów i Piłsudskiego. Pieśń ta powstała w 1917 r wykorzystano do tego znany wtedy "Marsz Kielecki nr 10" który został skomponowany przez Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego